Menu Zamknij

Parafialne sanktuarium

Wspólna praca, wspólna modlitwa i wreszcie wspólna radość. 24 czerwca 2008 roku ta data na długo pozostanie w pamięci wszystkich parafian. Był to bowiem szczególny, wyczekiwany przez nas dzień, wyjątkowy z dwóch powodów. Ks. Biskup Ignacy Dec dokonał wówczas uroczystego poświęcenia Parafialnego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a ponadto swój jubileusz 45-lecia kapłaństwa obchodził proboszcz naszej parafii ks. inf. Kazimierz Jandziszak. O tym, jak ważne były to chwile, najlepiej świadczą słowa dostojnego Jubilata: „Był to jeden z najpiękniejszych dni mojego kapłańskiego życia – swoiste uwieńczenie moich 45 lat pracy kapłańskiej, z których 25 lat przeżyłem z Wami, tu na Osiedlu Młodych w Świdnicy. Tym wszystkim, którzy przychodzili, by pracować społecznie, którzy wspierali mnie modlitwą i składanymi ofiarami, składam z głębi serca płynące podziękowania – Bóg zapłać.” Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 18.30 Mszą Świętą, w której uczestniczyli ks. biskup Ignacy Dec, ks. biskup Adam Bałabuch, liczni zaproszeni księża, goście oraz parafianie. Podczas Eucharystii dziękowaliśmy Bogu za wysłuchanie naszych modlitw; za to, że pobłogosławił nasz wspólny trud i pozwolił cieszyć się widokiem jego owocu – ukończonej budowy kościoła tygodniowego.

Każdy z nas pamiętał także o osobie, bez której ta uroczystość zapewne nie miałaby miejsca – o naszym proboszczu ks. Infułacie Kazimierzu Jandziszaku. (…) Po zakończeniu Eucharystii, w uroczystej procesji udaliśmy się do Parafialnego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Tam nastąpił obrzęd poświęcenia ołtarza, krzyża oraz obrazów, przedstawiających Jezusa Miłosiernego, św. Faustyny Kowalskiej i św. Kazimierza. (…) Następnie ks. biskup Ignacy umieścił w ołtarzu głównym relikwie bł. Karoliny Kózkówny – patronki młodzieży. Ponadto w Parafialnym Sanktuarium w specjalnych relikwiarzach znajdować się będą relikwie św. Faustyny Kowalskiej oraz św. Kazimierza. Na zakończenie uroczystości ks. Infułat Kazimierz z całego serca podziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w dzieło budowy tej świątyni.

Diecezjalne centrum KSMu

Rozwój parafii owocował nie tylko w odniesieniu do jej wiernych, ale i całej diecezji. Przykładem szybko rozwijających się grup parafialnych od początku było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Jego parafialny oddział od początku swojego istnienia wiódł prym na tle innych miast. Ponadto jego obecność w biskupim mieście sprawiała, że był w pewnym sensie uprzywilejowanym oddziałem. To bowiem w naszej parafii odbywały się Diecezjalne Dni Skupienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Świdnickiej. Tak też było w roku 5-lecia tej młodzieżowej wspólnoty. Wówczas „Diecezjalne Dni Skupienia rozpoczęły się wieczornym czuwaniem modlitewnym pt. „KSM-owicz świadkiem miłosierdzia we współczesnym świecie”. Ks. Infułat Kazimierz Jandziszak wygłosił wprowadzającą katechezę, w której podkreślił rolę działalności charytatywnej podejmowanej przez młodzież zrzeszoną w KSM-ie w miarę ich możliwości i potrzeb danej parafii. (…) Kolejny dzień diecezjalnego spotkania podzielony był na dwie części. W pierwszej z nich młodzież, która przygotowywała się do wstąpienia w szeregi KSM-u uczestniczyła w wykładach prowadzonych przez ks. Leszka Baranowskiego oraz ks. Marcina Czchowskiego na temat statutu, historii oraz patronów naszego Stowarzyszenia. Było to bezpośrednie przygotowanie do egzaminu, który jest warunkiem zostania pełnoprawnym członkiem KSM-u. Równolegle odbywały się warsztaty dla młodzieży na wyższym poziomie formacji, dotyczące praktycznego zastosowania poznanych informacji w działalności wspólnot parafialnych. Następnie odbyły się wybory do Zarządu Diecezjalnego, podczas których wyłoniono trójkę kandydatów na prezesa oraz wybrano pozostałych członków Zarządu (…) Wieczorem, w ramach drugiej części programu świętowaliśmy piątą rocznicę erygowania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Świdnickiej. Doskonałą okazją do przywołania wspomnień z minionych lat była prezentacja multimedialna dotycząca 5-letniej działalności naszego Stowarzyszenia (…) Po obejrzeniu prezentacji i uroczystym wniesieniu tortu rozpoczął się bal jubileuszowy (…) Ostatniego dnia diecezjalnego spotkania kandydaci, pragnący wstąpić do KSM-u przystąpili do testu sprawdzającego ich wiedzę na temat Stowarzyszenia. Po pomyślnie zdanym przez nich egzaminie udaliśmy się do Katedry, aby podczas uroczystej Eucharystii podziękować Bogu za dar tych pięciu lat działalności KSM-u (…) Ostatnim punktem Diecezjalnych Dni Skupienia było spotkanie w Auli Kurii Świdnickiej z przedstawicielami Akcji Katolickiej w ramach współpracy, jaka rozwija się pomiędzy naszymi organizacjami ” (J. Kamińska, 5 lat minęło jak jeden dzień, „Głos Maryi” 3/2009).