KKK 1422 Ci zaś, którzy przystępują do sakramentu pokuty, otrzymują od miłosierdzia Bożego przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu i równocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu, grzesząc, zadali ranę, a który przyczynia się do ich nawrócenia miłością, przykładem i modlitwą.
Spowiedź w naszej parafii odbywa się w dni robocze podczas każdej Mszy Świętej(7:00 i 18:30); w niedziele podczas każdej Mszy św. (7.30, 9.30, 11.00, 12.30, 18.00), jak również w pierwszy piątek miesiąca od godz. 17.30 dla dzieci; od 18:00 dla młodzieży i dorosłych.
Warunkami dobrej spowiedzi są:
- rachunek sumienia, będący przypomnieniem sobie grzechów od ostatniej spowiedzi,
- żal za grzechy wyrażający boleść duszy z powodu zranienia Boga,
- postanowienie poprawy i unikania grzechów i sposobności do nich,
- szczera spowiedź
- zadośćuczynienie przez wypełnienie pokuty i naprawienie (w miarę możliwości) szkód wyrządzonych przez popełnione grzechy.
Jeżeli penitent nie wyraża żalu za grzechy i postanowienia poprawy, kapłan nie może udzielić rozgrzeszenia (np. żyjącym w związku niesakramentalnych). Zgodnie z nauką Kościoła kapłan nie może również odpuścić grzechów przeciwko Duchowi Świętemu, tj. zuchwałości w nadziei na Miłosierdzie Boże, rozpaczy i wątpliwości w łaskę Bożą, sprzeciwiania się uznanej prawdzie chrześcijańskiej, zazdroszczenie bliźniemu łaski Bożej, zatwardziałość na zbawienne natchnienia i umyślnego zaniedbywania pokuty aż do śmierci. Pozostałe grzechy dzieją się na ciężkie (świadome, dobrowolne, dotyczące 10 Przykazań Bożych) i lekkie (gdy brakuje jednego z elementów).