Menu Zamknij

Refleksja po 25 latach

W lutym 2006 r. parafia obchodziła swój jubileusz 25-lecia. Z tej okazji wydano numer specjalny parafialnej gazetki dotyczący wspomnień z historii parafii. Oto kilka z nich: „Kiedy zacząłem pracować przy budowie kościoła na Osiedlu Młodych pracowałem jeszcze zawodowo. Do pracy przy kościele przychodziłem popołudniami ok. godziny 16. Początkowo ks. Pasyk proponował mi etat i pieniądze za moją pracę, ale ja powiedziałem, że nie będę się dorabiać na budowie kościoła, że jestem wdzięczny Matce Bożej, że mnie wyprowadziła z różnych nieszczęść i dopóki będę mógł to będę robił. Po przejściu na emeryturę w roku 1986 zacząłem przychodzić na budowę na cały dzień. Wracałem do domu na obiad, później szedłem na budowę już do wieczora” – Albin Miedziński, „1 maja 1982 r. na dwa dni przed pierwszą Mszą Świętą w osiedlowej kaplicy przyszło tyle ludzi, że zabrakło sprzętu do pracy. Ugniataliśmy nogami ziemię, nie trzeba było walca, tylu nas było (…) W tym czasie panował taki duch w narodzie, taka potrzeba budowania kościoła, że nikogo nie trzeba było prosić, by przyszedł do pracy przy kościele. Nikt nie zapisywał, nie robił dyżurów, była naturalna potrzeba, ludzie pracowali w nocy, jeśli trzeba było. Na przykład zalewanie stropów na starej plebanii rozpoczęliśmy po wieczornej mszy. Nie można było tego przerwać, pracowaliśmy do 2-3 w nocy, a wszyscy na godzinę 6:00 szliśmy do pracy i nikt nie odszedł, wszyscy pracowali” – Fabian Tomaszewski. „Pierwszą ekipą, jaka pracowała na budowie, była świdnicka firma budowlana prowadzona przez Józefa Turka. Pracowali oni jednak tylko w wymiarze dziennym. Ludzie w parafii chcący pracować społecznie popołudniami, nie mieli takiej możliwości. Dopiero, kiedy przyszła ekipa górali pana Romana Pasyka, mieliśmy możliwość pracy przez cały dzień” – Jan Szeliga.

Goście, goście

KARDYNAŁ BERTONE

W dniach 16-17 czerwca 2007 r. do naszej diecezji przybył niezwykły gość, bowiem stolicę diecezji nawiedził w tych dniach watykański sekretarz stanu, ks. kard. Tarcisio Bertone. Dla naszej parafii to szczególne wydarzenie, bowiem tutaj spotkał się pierwszego dnia swojej wizyty z młodzieżą całej diecezji w godzinach wieczornych na wcześniej przygotowanej scenie. Tego wieczoru zapewniono zebranym również inne atrakcje, wśród których warto wspomnieć koncert Magdy Anioł i innych zespołów religijnych.

WIZYTACJA KANONICZNA

W listopadzie 2007 r. natomiast parafia przeżywała pierwszą w dziejach Diecezji Świdnickiej wizytację kanoniczną w celu poznania istotnych problemów parafii, nawiązania bliższych kontaktów miedzy biskupem a wiernymi. Spotkania z duchowieństwem, wiernymi parafii oraz organizacjami kościelnymi mają zachęcić do pogłębienia wiary i praktykowania życia chrześcijańskiego. Również nadzór ksiąg parafialnych, ocena spraw gospodarczych i duszpasterskich i prowadzenia katechezy w placówkach szkolnych ma na celu poprawę jakości życia parafii. Wizytacja rozpoczęła się odwiedzinami Szkoły Podstawowej nr 4 i przedszkola nr 14, a następnie pozostałych szkół. Kolejną częścią były rozmowy z kapłanami pracującymi w parafii i Duszpasterską Radą Parafialną. Na zakończenie zaś odbyła się uroczysta Msza św. z przedłożonym sprawozdaniem Księdza Infułata o budowie i duszpasterstwie przeprowadzonych przez ostatnie lata. Obok głównego kościoła od początku miał się znajdować również kościół tygodniowy, zwany parafialnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

GOLEC uORKIESTRA

W styczniu 2008 r. w naszej parafii wystąpił zespół Golec uOrkiestra dając koncert kolęd i pastorałek w kościele głównym. Wydarzenie to sprawiło, że świątynia wypełniła się po brzegi.