Menu Zamknij

Uściełajcie mu kwiatami drogi, Którędy Pańskie iść będą nogi…

Uściełajcie mu kwiatami drogi,
Którędy Pańskie iść będą nogi…

Takimi słowami czcimy Boga w jednej z pieśni na Boże Ciało. W dniu 11 czerwca 2020 roku Kościół Świętuje Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.
Nasza wspólnota parafialna tłumnie zebrała się, aby wyjść na ulice i ze śpiewem na ustach chwalić Boga. W procesji odwiedziliśmy cztery ołtarze przy których zostały odczytane fragmenty Ewangelii.
Warto przypomnieć, że:

Święto Bożego Ciała jest ruchome, zawsze jednak przypada 60 dni po Wielkanocy, a więc 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego. Zawsze także w czwartek, podobnie jak Ostatnia Wieczerza.

Tego dnia w Kościele katolickim wspomina się ustanowienie przez Chrystusa Eucharystii, podczas Ostatniej Wieczerzy. Jednak w porównaniu z Wielkim Czwartkiem, który ma charakter pasyjny-męczeński, Boże Ciało to święto niezwykle radosne. Boże Ciało obchodzono już w XIII wieku we Francji, a do Polski wprowadził ją krakowski biskup Nankier w XIV wieku.

Istotą Bożego Ciała jest uwielbienie dla Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem, a następnie oddał mu się w postaci chleba i wina. Chleb ma być symboliką codziennego życia, a wino radości i świętowania.

Jedną z najważniejszych tradycji Bożego Ciała jest procesja. Wierni idąc za krzyżem chcą obwieścić całemu światu miłość Jezusa Chrystusa. Podczas procesji wierni zatrzymują się zawsze przed czterema ołtarzami. Liczba ta związana jest z czterema ewangelistami: św. Markiem, Janem, Łukaszem i Mateuszem. W żadnym wypadku cztery ołtarze nie nawiązują do czterech stron świata.

Pełną galerie zdjęć można zobaczyć klikając link poniżej:

Galeria Zdjęć

tekst i foto: Ks. Artur