Menu Zamknij

Zmiany dotyczące limitu uczestnictwa wiernych na Mszy Świętej

Informujemy, że od soboty 30 maja przestaje obowiązywać limit osób uczestniczących na Mszy Świętej. W dalszym ciągu wierni muszą zasłaniać usta i nos w pomieszczeniach zgodnie z zaleceniami sanepidu.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk dekretem dla duchowieństwa i wiernych Diecezji Świdnickiej na czas epidemii od 1 czerwca br. do czasu ewentualnego wydania nowszych norm odwołuje udzieloną wcześniej dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. oraz uroczystościach obowiązkowych.

 


W 11. Punkcie dekretu odnośnie Komunii świętej biskup pisze tak:

Zgodnie ze wskazaniami Prezydium KEP przypominam, że „każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię świętą do ust” (Instr. „Redemptionis Sacramentum” nr 92). W związku z tym nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii św. na rękę – można tylko do tego zachęcać. Podobnie nie można odmówić wiernemu Komunii św. na rękę.

12. Należy zachować zasadę, że jeśli część wiernych przyjmuje Komunię św. na rękę, a część do ust, jest wskazane, aby obu grupom Komunii św. udzielali różni szafarze lub też, jeśli jest jeden szfarz, by osoby przyjmujące Komunię św. do ust przyjmowały ją po osobach przyjmujących Komunię św. na rękę.

Dekret można w pełni przeczytać tutaj